Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

16.11.2020, 08:21 0 komentarzy
Czym cechuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

16 listopada, od praktycznie 25 lat celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji unormowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ten dzień, ma co roku dawać do zrozumienia, że z brakiem akceptacji dzień w dzień boryka się dużo osób. Komunikat do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest pretekstem do tego, aby znaleźli wyjście z tego ogromnego problemu. Edukacja, czy też tworzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie tolerancji oraz zmniejszenie się agresji wobec osób dyskryminowanych, co według organizacji UNESCO jest przynoszącą efekty metodą przeciwdziałania różnym złym zachowaniom w tym zakresie.

Coraz częściej występujące zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tego rozwiązania. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają do czynienia właśnie te mniejszości, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Objawy nietolerancji potrafią być niewiarygodnie kłopotliwe dla osób krzywdzonych, stąd też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnych sytuacjach, w których dochodzi do awantur, a także pomóc w odszukaniu głębszych przyczyn pojawiania się nietolerancji. Żeby zrozumieć, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz uznawanie różnic indywidualnych, potrzebne są tego typu przedsięwzięcia, które naprawdę okazują się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma edukować, uczyć umiejętności wysłuchiwania, rozumienia innych ludzi, a także doceniania różnorodności względem kultur.

W jaki sposób celebrowano w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wystosowali generalny apel, w którym argumentują niewiarygodne zrozumienie dla osób, które doświadczyły werbalnej i fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod generalnym manifestem podpisał się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zasygnalizował, że wspólnota dnia 16 listopada będzie prezentowana poprzez wywieszanie tęczowych flag, a także podświetlania wielu budynków. W szczególności w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz