Zmaganie się przeciwko zanieczyszczeniu

18.11.2020, 14:38 0 komentarzy
Zmaganie się przeciwko zanieczyszczeniu

Zaledwie parę dni temu było można świętować Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu należy nabrać nieco refleksji odnoszących się do dość dużego problemu, który daje o sobie znać w obrębie całej Polski. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością może okazać się dla społeczeństwa naprawdę bardzo groźny. Organiczne trucizny, które wdychamy w sumie codziennie, oczywiście mają związek z nieustannym przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już bez mała rok. Z pewnością warto cyklicznie informować czym jest degradacja powietrza bądź jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach poruszony został właśnie ten temat. W głównej mierze warto orientować się, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił także problem ze smogiem. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie degradacji środowiska. Większość smogu w Polsce wyrabiamy my sami w domach, o czym poinformował Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zlikwidujemy kotłów zanieczyszczających nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Ponadto, w walkę ze zdegradowanym powietrzem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny ogłosił, że wyrabiana przez wymienioną spółkę energia za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, iż problem ze smogiem i z SARS-CoV-2 możemy ze sobą bezspornie połączyć. Pandemia koronawirusa początkowo pojawiła się w lokalizacjach o niebywale wysokiej degradacji powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez wątpienia należałoby też orientować się, co w zasadzie jest najważniejszą tego przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wszystkich kwestii jest nieprawdopodobnie ważna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz